Dé Nederlandse domotica expert

Persoonlijk advies

Installaties op maat

Lichtreclame met twee handen die elkaar schudden. Illustreert de samenwerking tussen domoticabedrijf Comfortica en Slimmer Wonen.

Ontwikkelingen domotica in 2026

Begin 2025 heeft er een bijna geruisloze integratie plaatsgevonden tussen twee domotica-pioniers in Nederland: Comfortica van Kariem Makhlouf en Slimmer Wonen van Sean Schuurman van Rouwendal. Daarmee is de expertise gebundeld van twee bedrijven die al vanaf het begin aan de wieg stonden van de domotica-revolutie in Nederland. En net als bij de integratie van twee goed werkende domoticasystemen, verloopt ook de samenwerking tussen deze ondernemers niet alleen probleemloos, maar levert het tal van voordelen op.

Sean Schuurman van Rouwendal en Kariem Makhlouf waren beiden vroege voorlopers op het gebied van domotica. Waar Sean zich met Slimmer Wonen via woonwinkels, gespecialiseerd in raamdecoratie en vloeren, richtte op de consument, focuste Kariem zich met Comfortica vooral op zakelijke klanten en het hogere segment.

Waarom deze samenwerking?

Sean: “Ik was met mijn bedrijf toe aan de volgende stap. Ik werkte al veel met zzp’ers, maar groeide dusdanig dat ik mensen eigenlijk in vaste dienst moest nemen. En dat is een grote stap. Toen ben ik gaan kijken of ik kon fuseren met een ander bedrijf. Kariem was daarbij mijn eerste keus. Zijn expertise is van een hoog niveau, wat voor mij erg belangrijk was. We zijn er allebei al bij sinds de beginjaren van domotica, en Kariem heeft net als ik een uitgebreide kennis opgebouwd.”

Ook voor Kariem was de kennis die Sean had opgebouwd met Slimmer Wonen van grote waarde. “Sean heeft veel ervaring met de systemen die wij ook gebruiken,” vertelt hij.
 Hij voegt lachend toe: “En ik kan het gewoon goed vinden met Sean.” Net als bij domotica-producten is het namelijk cruciaal dat ook de ‘interne software’ – oftewel persoonlijkheden – goed op elkaar aansluiten.

Wat betekent dit voor klanten van Comfortica en Slimmer Wonen?

De integratie van Comfortica en Slimmer Wonen betekent meer mogelijkheden voor klanten. In de woonwinkels zal dit zichtbaar worden onder de nieuwe naam: Slimmer Wonen powered by Comfortica. Klanten profiteren van een snellere service dankzij de grotere installatie-capaciteit van Comfortica én krijgen toegang tot een breder aanbod aan domotica-producten en -diensten, waaronder VEB-gecertificeerde beveiligingssystemen.

Voordelen achter de schermen

Ook achter de schermen is de samenwerking een schot in de roos. Zo is er nu een grotere helpdesk en is er automatische opvolging bij in- en verkoopprocessen. Sean en Kariem zijn beiden sterk in het goed organiseren van de ‘achterkant’, zodat alles aan de voorkant soepel werkt.

Kariem’s kracht ligt in het samenbrengen van de juiste hardware en software om technisch mooie dingen te maken en uitdagingen op te lossen. Sean is vooral sterk in voorbereiding en in de samenwerking met externe partijen. “Door een klant vooraf goed te bevragen over de wensen, bedenken we al oplossingen voordat we op locatie komen. Daardoor zijn we tijdens de installatie veel sneller klaar, en kunnen we mogelijke fouten of problemen er uithalen voordat ze zich voordoen,” legt hij uit.

Walk the talk: hoe slim wonen de pioniers zelf?

Wat hebben domotica-experts eigenlijk zelf thuis geautomatiseerd? Oftewel: walk the talk – passen ze zelf toe wat ze adviseren?

Kariem moet lachen: “Uhm, alles. Ik heb een gezichtsscanner bij de voordeur, een elektrische deuropener, geautomatiseerde raambekleding, verlichting, airco en verwarming. Maar ook mijn garagedeur en ramen zijn slim.”

Ook Sean heeft zijn huis geautomatiseerd: “Ik heb een videodeurbel met slim deurslot en intercom. Zo kan ik via mijn telefoon opnemen en de deur openen voor bijvoorbeeld de schoonmaakster – zonder dat zij een aparte app hoeft te installeren. Verlichting, gordijnen en zonwering zijn slim, maar ook via een schakelaar te bedienen – wel zo handig voor logees. En als muziekliefhebber heb ik natuurlijk een multiroom-audiosysteem. Zelfs mijn planten zijn slim: met sensoren weet ik precies of ze genoeg licht en water krijgen. Nu alleen nog een automatisch pompje… maar gelukkig zijn planten vergevingsgezind,” lacht hij.

Sean vervolgt: “Mijn laatste grote project was het slim aansturen van de verwarming. Ik heb stadsverwarming en vloerverwarming, en daar wordt vaak van gezegd dat je daar niets aan kunt regelen. Maar het is toch zonde als die verwarming aanslaat tijdens je vakantie? Als ik langer van huis ben, verlaag ik het omslagpunt met één of twee graden. Ook ‘s nachts laat ik het een graad afkoelen. Zo heb ik al 30% energie bespaard!”

Met het bundelen van hun krachten brengen Kariem en Sean niet alleen domotica-oplossingen naar een hoger niveau, maar zetten ze ook samen de standaard voor het slimme wonen en werken van morgen.

Het stond weer bol van de bijzondere domotica projecten in 2025. En er komen mooie, slimme ontwikkelingen aan qua domotica in 2026! Van onze VEB-certificering en samenwerking met Slimmer Wonen tot onze bijdrage aan het EU-project INBLANC en de ontwikkeling van een Energy Management System, lees wat onze domotica-ontwikkelingen voor jou kunnen betekenen.

Meest bijzondere domotica project in 2025

EU project INBLANC bij het industrieel erfgoed Hazemeijer in Hengelo. Deel van het EU project INBLANC duurzaam wonen en werken waaraan Comfortica deelneemt.

EU project INBLANC bij het industrieel erfgoed Hazemeijer in Hengelo.

Het meest bijzondere waar we dit jaar aan hebben gewerkt, is toch wel het EU project INBLANC. Hier komen namelijk hele andere dingen bij kijken dan de meeste van onze projecten voor de particuliere en zakelijke markt. Wij werken mee aan de ontwikkeling van een zogenaamde SOA (service-oriented architecture) tool en methodiek voor de opzet van een open data ecosysteem voor het ontwerp, beheer, renovatie en verduurzaming van gebouwen. Een stuk theoretischer dan onze gebruikelijke hands-on, praktische benadering.

Ook het feit dat de andere leden van het consortium uit andere landen komen, maakt het extra uitdagend. Inmiddels lopen er 6 projecten, verspreid over de EU. Van slimme erfgoed renovatie tot een complete buurt slimmer laten wonen. Maar er wordt ook gewerkt aan het uitfaseren van de minst energiezuinige gebouwen, het decarboniseren van academische ziekenhuisgebouwen en vergroenen en verduurzamen van publieke gebouwen.

Enorme ontwikkeling Comfortica

Comfortica heeft afgelopen jaar een enorme ontwikkeling doorgemaakt. Naast het al lopende EU project, gingen we begin 2025 samen met Slimmer Wonen, gespecialiseerd in de aansturing van onder andere raamdecoratie en vloeren. Door de samenwerking kunnen we onze klanten een snellere service en een breder aanbod aan domotica-producten en -diensten bieden.

Logo van het VEB-certificaat bestaande uit de letters VEB in zwarte kapitalen en daaronder in klein blauw kapitaal de tekst 'erkend beveiligingsbedrijf'

Daarnaast zijn we sinds afgelopen jaar ook een officieel VEB-erkend beveiligingsbedrijf. We kregen namelijk steeds vaker de vraag van particuliere én zakelijke klanten of we ook gecertificeerde beveiligingssystemen aanbieden. Meestal omdat dit een eis is van de verzekeraar. Met het VEB-keurmerk kunnen we een breder portfolio aan beveiligingssystemen aanbieden aan zowel particuliere als zakelijke klanten.

Belangrijke domotica-ontwikkelingen in 2025

De belangrijkste ontwikkeling qua domotica afgelopen jaar is dat Homey een Home Assistant ‘concurrent’ heeft gelanceerd. De Homey software kun je namelijk op je eigen hardware en/of virtueel draaien. Dit is dan ook onze favoriete gadget voor komend jaar.

Home Assistant Green

De Home Assistant Green, een plug & play, energiezuinige smart home hub.

Zelf zijn wij bij Comfortica ook erg fan van Home Assistant. Een plug & play, energiezuinige smart home hub die al je slimme apparaten van verschillende merken – ongeacht de standaard – laat samenwerken. Bonus van laatstgenoemde is dat je data lokaal en privé bewaard wordt en dus niet afhankelijk van de cloud is. Ook is de integratie met de FIBARO / Nice Home Center 3 erg goed!

Domotica in 2026

We zijn ondertussen druk bezig met de ontwikkeling van een Energy Management Systeem (EMS) op basis van de Home Assistant (en kijken ook naar Fibaro Nice/Homey). We krijgen namelijk steeds vaker de vraag of we middels het aansturen van laadpaal, accu, en omvormer de energiebehoefte zo efficiënt mogelijk kunnen sturen. Ook om ervoor te zorgen dat er zo min mogelijk het net opgestuurd gaat worden. Vooral vanaf 2027 zal dit interessant worden, omdat dan de salderingsregeling verdwijnt.

Voor 2026 kijken we er enorm naar uit om weer aan de slag te gaan met mooie nieuwe projecten, waaronder het tweede EU-project dat we inmiddels hebben binnengehaald. Een veelbelovend vooruitzicht waar we met enthousiasme en trots naar uitkijken.

We wensen je een 2026 vol slimme, onbegrensde mogelijkheden toe!

De jongens van Comfortica.

Kom alles te weten over domotica

Lees ook onze andere berichten

Ontwikkelingen Domotica in 2026

Comfortica VEB-erkend beveiligingsbedrijf

Vervanging 20 jaar oud domoticasysteem